Aktuality

28. jún 2022

Manželia Monika a Alfonz Juckovci z Bratislavskej arcidiecézy boli členmi slovenskej delegácie 10. Svetového stretnutia rodín v Ríme. Vo video-pozdrave zdieľajú aké boli pre nich najsilnejšie momenty tohto stretnutia.

"VERÍME V LÁSKU"

27. jún 2022

Súčasťou slovenskej delegácie na Svetovom stretnutí rodín v Ríme bol aj kňaz Róbert Neupauer, ktorý je v Spišskej diecéze poverený pastoráciou manželstiev a rodín. V krátkom rozhovore sumarizuje dojmy z podujatia.

 "To, čo vidím ako jednu z kľúčových vecí, aby tá spolupráca s rodinami mohla byť plodná, teda aby to nebolo len o nejakom hrajkaní sa typu urobme si výlet či grilovačku, je, že treba odpovedať na hlboké otázky človeka, na výzvy, ktoré pred nás kladie svet. Ide o otázky typu, či je možné byť navždy spolu, či existuje takáto verná láska a podobne. Preto je dôležitá aj formácia nás kňazov i rodín,"

27. jún 2022

Misijné vyslanie rodín na záver 10. svetového stretnutia v Ríme

"Drahé rodiny, buďte znamením živého Krista, nebojte sa toho, čo od vás Pán žiada, nebojte sa byť voči nemu veľkodušnými. Buďte sejbou bratskejšieho sveta, buďte prívetivou tvárou Cirkvi. A prosím, modlite sa, vždy sa modlite!"

Týmito odkazom cez sociálnu sieť sa pápež František prihovoril v nedeľu 26. júna, na záver 10. svetového stretnutia rodín, ktoré prebiehalo v Ríme od 22. júna. 

Celý článok Vatican News

26. jún 2022

V nedeľu, 27. júna modlitbou Anjel Pána v Ríme vyvrcholilo 10. svetové stretnutie rodín. Za celú slovenskú delegáciu sa prihovárajú gréckokatolícky kňaz Jozef Matejovský s manželkou Annou z Košickej Eparchie.

Viac videí zo Svetového stretnutia rodí v Ríme na You Tube Rady KBS pre rodinu

25. jún 2022

"Nikdy nezabudnite, že rodina je tým prvým miestom, kde sa učíme milovať," zdôraznil pápež František účastníkom Svetového stretnutia rodín i ďalším rodinám z Rímskej diecézy. Jeho homíliu pri večernej svätej omši v sobotu 25. júna na Námestí sv. Petra s 25-tisícovou účasťou, ktorá bola vrcholom 10. svetového stretnutia rodín, prinášame v plnom znení.

Celý text homílie i fotogalériu prináša článok VaticanNews

foto:Vaticannews.va
foto:Vaticannews.va

23. jún 2022


O. Róbert Neupauer, kňaz Spišskej diecézy, člen Rady KBS pre rodinu posiela pozdrav za celú slovenskú delegáciu v Ríme a sumarizuje druhý deň stretnutia na 10. Svetovom stretnutí rodín.

Viac videí zo Svetového stretnutia rodí v Ríme na You Tube Rady KBS pre rodinu


23. jún 2022

ZMENA VO VYSIELANÍ! TV LUX  upozorňuje divákov na zmenu vo vysielaní počas Svetového stretnutia rodín už túto sobotu 25.6.2022. Začiatok svätej omše sa presúva na 18:30.

 • St 18:15 Festival rodín z Ríma za účasti Svätého Otca
 • So 18:30 svätá omšu z Ríma za účasti Svätého Otca
 • Ne 10:30 svätú omšu z Poltára
 • Ne 13:00 Koncert Radosť z hudby z X. Svetového stretnutie rodín v Ríme

23. jún 2022

Na Festivale rodín, ktorý odštartovalo 10. svetové stretnutie rodín v Ríme, nechýbala slovenská delegácia pod vedením Arcibiskupa Cyrila Vasiľa.

V Aule Pavla VI. zazneli za účasti pápeža Františka svedectvá o vernosti, odpustení, hrdinskej láske a o kráse pohostinnosti a bratstva v manželstve prežívanom ako povolanie k svätosti. Jej plné znenia s príhovorom Svätého Otca nájdete na TK KBS.

22. jún 2022

Monika Jucková: Rím dvíha k Bohu, teraz ukáže rodinám cestu k svätosti 

 "Rím, ako mesto s množstvom svätých, umenia a histórie vždy dvíha k Bohu. Asi preto ho volajú "večné mesto". Tentoraz však privíta delegátov a vybrané rodiny z celého sveta, aby dostali od viacerých hostí a Petrovho nástupcu pozvanie na cestu k svätosti. Je to česť a privilégium byť medzi nimi a veríme, že budeme dôstojne reprezentovať našu krajinu pod Tatrami," vraví pre TK KBS Monika Jucková, jedna zo slovenských delegátok, ktorá prišla na Svetové stretnutie rodín do Rima s manželom Alfonzom, športovým novinárom a atletickým manažérom. 

Foto: Archív Richard Kucharcik
Foto: Archív Richard Kucharcik

22. jún 2022

Na Svetové stretnutie rodín v Ríme pricestovala delegácia zo Slovenska 

V Ríme sú už od utorka večera členovia slovenskej delegácie, ktorá sa v stredu 22. júna zúčastní na otvorení 10. svetového stretnutia rodín za účasti Svätého Otca.

V delegácii pod vedením košického eparchu Cyrila Vasiľa SJ, predsedu Rady Konferencie biskupov Slovenska pre rodinu, sú tri manželské páry: Monika a Alfonz Juckovci z Bratislavskej arcidiecézy, gréckokatolícky kňaz Jozef Matejovský s manželkou Annou z Košickej eparchie a Richard a Mária Kucharčíkoví s rodinou z Košickej arcidiecézy. V delegácii je aj kňaz Spišskej diecézy Róbert Neupauer.

Celý článok

22. jún 2022

Rozhovor s kardinálom Farrellom o očakávaniach od Svetového stretnutia rodín

Prefekt Dikastéria pre laikov, rodinu a život kardinál Kevin Farrell pred začiatkom 10. svetového stretnutia rodín vyjadril nádej, že podujatie bude impulzom na vštepenie nového povedomia o dôležitosti toho, ako sa v Cirkvi venujeme príprave na manželstvo a rodinný život. Prinášame vybrané časti rozhovoru, ktorý poskytol pre Vatikánsky rozhlas - Vatican News.

foto: saleziani.sk
foto: saleziani.sk

22. jún 2022

Vedeli ste, že za nahrávaním klipu slovenskej verzie hymny Svetového stretnutia rodín v Ríme stoja študenti a pedagógovia SOŠ sv. Jozefa Robotníka v Žiline? 

Nahrávanie hymny sa uskutočnilo u saleziánov v Žiline. Okrem zboru La Famiglia sa doň zapojili aj rodiny zo žilinskej saleziánskej farnosti, a tak sa hudobné teleso rozrástlo na 50 spevákov a 15 inštrumentalistov.  Dostupný na YouTube kanáli SOŠ sv. Jozefa Robotníka alebo YouTube Rady KBS pre rodinu. K dispozícii sú aj noty a text hymny.

Celý článok

21. jún 2022

Arcibiskup Zvolenský odovzdá rodinám list pápeža Františka manželom 

V nedeľu 26. júna bude rodinám venovaná pontifikálna svätá omša o 10:30 s arcibiskupom Zvolenským v Šaštíne. Sv. Otec naplánoval, aby sa dôležitosť Svetového stretnutia rodín presunula do diecéz sveta, preto v Ríme bude záverečná svätá omša už v sobotu, aby v nedeľu slávili tento sviatok rodín v diecézach sveta. Rodiny si prevezmú od arcibiskupa Zvolenského symbol - vyslania rodín. 

Tematické sväté omše k Svetovému stretnutiu rodín chystajú v tento deň aj v ďalších farnostiach arcidiecézy. 

20.jún 2022

TV LUX pozýva sledovať podujatia SVETOVÉHO STRETNUTIA RODÍN (nielen) v RÍME 

 • streda 22. 6., 18:00 hod. - 20.00 hod - priamy prenos z Festivalu rodín v Ríme
 • sobota 25.6., 17:15 hod. - priamy prenos svätej omše z Vatikánu 
 • nedeľa 26.6. 10.30 - priamy prenos slovenskej svätej omše z Poltára (Rožňavská diecéza)

7. jún 2022

Rada KBS pre rodinu & TV LUX pozýva rodiny všetkých farností k bezprostrednej príprave na X. Svetové stretnutie rodín v Ríme i v slovenských diecézach. 

V týždni od 13. - 19. júna 2022 o 12.15 v TV LUX a o 12.30 na našom FB zverejníme jednu zo 7 video-katechéz v podaní 7 slovenských kňazov z rôznych diecéz Slovenska.

Pozrite si upútavku a pozvite k príprave rodiny každej farnosti, nech je stretnutie rodín skutočne svetové.

3. jún 2022

Foto: SpC-Vatican
Foto: SpC-Vatican

Svetové stretnutie rodín, ktoré bude od 22. do 26. júna v Ríme, bude mať tento rok rímsku aj diecéznu úroveň.

Druhá forma stretnutia má dejisko v jednotlivých diecézach, ktoré podľa témy stretnutia "Rodinná láska: povolanie a cesta svätosti" môžu naplánovať rôzne iniciatívy.

Prinášame zoznam podujatí na Slovensku. V sekcii "V diecézach".

Informuje tiež článok TK KBS.

31. mája 2022

31. mája 2022 sa  konala oficiálna tlačová konferencia k X. Svetovému stretnutiu rodín v Ríme. 

Okrem zverejnenia oficiálneho programu stretnutia rímsky vikár, kard. Angelo De Donatis, oznámil, že vôbec prvý blahoslavený manželský pár v cirkevných dejinách, manželia Luigi a Maria Beltrame Quattrocchiovi, budú patrónmi X. Svetového stretnutia rodín.

Viac o programe Svetového stretnutia rodín v Ríme tiež TU

25. máj 2022

Košický eparcha Mons. Cyril Vasiľ, predseda Rady Konferencie biskupov Slovenska (KBS) pre rodinu, povedie slovenskú delegáciu na Svetovom stretnutí rodín v Ríme (22. - 26. júna 2022).

"Slovenskú delegáciu povedie vladyka Cyril Vasiľ," informuje Rada KBS pre rodinu. Spolu s ním budú KBS zastupovať Róbert Neupauer, kňaz Spišskej diecézy, manželia Monika a Alfonz Juckovci z Bratislavskej arcidiecézy, gréckokatolícky kňaz Jozef Matejovský s manželkou Annou z Košickej eparchie a manželia Richard a Mária Kucharčíkoví s rodinou z Košickej arcidiecézy.  Celý článok...

23. máj 2022

Svetové stretnutie rodín v Ríme, Deň rodiny v Košiciach i na Slovensku a Púť rodín vo Vysokej nad Uhom sa v Košickej arcidiecéze tento rok prepájajú všetky do jedného víkendu.

O Arcidiecéznom stretnutí rodín v Košiciach sa v relácii "Doma je doma" na TV LUX rozprávali hostia:

o. Martin Rečlo - riaditeľ Arcidiecézneho centra pre rodinu v Košiciach; Adriana Čurajová, Fórum kresťanských inštitúcií; Mária Kucharčík, Arcidiecézne centrum pre rodinu v Košiciach

19. máj 2022

 "V diecézach"  je nová sekcia na webstránke X. Svetového stretnutia rodín 2022.

Nájdete tu program X. Svetového stretnutia rodín v jednotlivých slovenských diecézach. Informácie budeme priebežne pridávať/aktualizovať.

18. máj 2022

VIERA V LÁSKU V NÁS - tešíme sa zo slovenskej verzie hymny X. Svetového stretnutia rodín 2022

Nahrávanie slovenskej verzie hymny  sa konalo pod taktovou Mgr.art. Barbory Brosovej Lipkovej, PhD., dirigentky chrámového speváckeho zboru La Famiglia. 

Hymna môže zaznieť aj v slovenských diecézach, noty na stiahnutie nájdete TU

16. máj 2022

Stiahnite si novú web aplikáciu k X. Svetovému stretnutiu rodín Ríme, aby vám neunikli žiadne novinky! 

Aplikácia je prístupná vo svetových jazykoch.

Link na stiahnutie: https://app.romefamily2022.com/es/login-register/

9. máj 2022

Petržalská farnosť Svätej rodiny sa tiež pripravuje na 10. svetové stretnutie rodín v Ríme. V nedeľu 8. mája 2022 sa počas svätej omše veriacim prihovoril miestny farár Juraj Vittek. Témou homílie bola 4. téma z prípravných katechéz: "Všetci sme deti, všetci sme bratia".

Prvú časť príhovoru venoval deťom, v druhej časti sa zameral na dospelých. Veriaci sa po svätej omši mohli zúčastniť na stretnutí v pastoračnom centre, ktoré slúži k prehĺbeniu danej témy a vedú ho zvyčajne dva manželské páry. Viac ako 30 účastníkov, najmä manželských párov vrátane jedného páru z Ukrajiny, v priateľskej a otvorenej atmosfére uvažovalo o tom, že každý z nás potrebuje druhého. Prejsť na celý článok

3. máj 2022

Tlačová kancelária KBS pripravila na svojej internetovej stránke nový dossier, ktorý je venovaný X. Svetovému stretnutí rodín v Ríme.

Dossier predstavuje zväzok zo správ, ktorý sa venuje tejto téme. TK KBS ho pripravuje z vlastných (i prevzatých) správ. Záujemcovia ich nájdu na stránke - v časti Top témy - pod názvom - Svetové stretnutie rodín (2022).

*TK KBS začala s vydávaním špeciálnych dossierov v r. 2007. Mapujú desiaky domácich i zahraničných tém.  

27.apríl 2022

"Veríme v lásku v nás". Taký je oficiálny názov slovenskej verzie hymny X. Svetového stretnutia rodín, ktorú si už dnes môžete vypočuť! 

Nahrávku hymny nájdete TU v sekcii "Hymna". Už čoskoro sa môžete tešiť aj na oficálny videoklip! :)

14. apríl 2022

Rímska diecéza pripravila v rámci príprav na slávenie X. Svetového stretnutia rodín v diecézach Pastoračnú príručku, ktorá je dostupná v plnej verzii už aj v slovenčine! Toto Vademecum má byť pomocou pre partikulárne cirkvi, ktoré sú zodpovedné za organizáciu diecéznych stretnutí rodín. Každá diecéza/farnosť sa môže inšpirovať podnetmi, ktoré príručka ponúka, pričom si môže jednotlivé iniciatívy voľne prispôsobiť miestnemu kultúrnemu kontextu a vlastným pastoračným potrebám.

Pastoračnú príručku v slovenčine si môžete stiahnuť v sekcii "Na stiahnutie" - v časti Materiály k organizácii SSR v diecézach.

12. apríl 2022

Pozrite sa s nami do zákulisia nahrávania slovenskej verzie hymny X. Svetového stretnutia rodín v Ríme, ktoré sa konalo pod taktovou Mgr.art. Barbory Brosovej Lipkovej, PhD., dirigentky chrámového speváckeho zboru La Famiglia.  TU

Ako Barbora vo videu prezradí, k hudobnému rozmeru sa pri nahrávke pridal aj rozmer spoločenstva, komunity a tiež rozmer rodiny.

Text a noty slovenskej verzie hymny Svetového stretnutia rodín v Ríme, ktorá je určená pre diecézne i farské liturgické slávenia nájdete TU.                                                                                                                           

11. apríl 2022

Vatikánska poštová a filatelistiká služba pripravila špeciálnu poštovú známku a pečiatku pri príležitosti X. Svetového stretnutia rodín. Filatelistický hárok s poštovou známkou reprodukuje oficiálny obraz Svetového stretnutia rodín 2022. Je ním výjav zo svadby v Káne Galilejskej s názvom "Toto tajomstvo je veľké", v stvárnení výtvarníka a teológa Marka Ivana Rupnika SJ.  

Známka v hodnote 1,15 euro vyjde 16. mája v 25-tisícovom náklade. Špeciálnu pečiatku bude Vatikánska pošta používať v dňoch 16. a 17. mája 2022.

Viac o symboloch X. Svetového stretnutia rodín a obraze M.I. Rupnika

1. 4. 2022

Vo Farnosti Bratislava-Dúbravka prebieha príprava na X. Svetové stretnutie rodín v Ríme formou mesačných farských katechéz, kde sú postupne odprezentované témy 7 katechéz. Stretnutia sú obohatené svedectvom manželov. V rámci stretnutí plánuje farnosť pozvať odborníka v oblasti výchovy detí a mládeže, zastavia sa nad témou otcovstvo-materstvo, miesta seniorov v rodine a farskom spoločenstve. Týmto príspevkom chce farnosť vypočuť výzvy Svätého otca Františka, ktoré odozneli počas jeho návštevy na Slovensku v septembri 2021.   

video záznam 1. stretnutie     video záznam 2. stretnutie    video záznam 3. stretnutie

24. marec 2022

Ako môže v slovenských farnostiach v praxi vyzerať príprava na X. Svetové stretnutie rodín, ktorého témou je Rodinná láska: povolanie a cesta svätosti? 

Kamera TV LUX zavítala na jedno takéto prípravné stretnutie, do farnosti Dunajská Lužná. Nechajme sa inšpirovať.  TU

14.marec 2022

Pre slovenskú verziu hymny Svetového stretnutia rodín už máme k dispozícii aj noty pre zbor. 

Obe verzie, kompletnú, ktorá bude aj na nahrávke a druhú jednoduchšiu -  iba s  jedným štvorhlasným refrénom môžete nájsť v časti "Na stiahnutie".

9. marec 2022

V Roku rodiny vydal Spolok svätého Vojtecha (SSV) v špeciálnom vydaní List Svätého Otca Františka manželom, ktorý pápež zverejnil na sviatok Svätej rodiny v nedeľu 26. decembra 2021.

"Pápež František venoval list manželom ako vianočný dar, ktorý má byť povzbudením, znamením blízkosti a príležitosťou na meditáciu. Spolok svätého Vojtecha vydáva tento list v poštovej obálke s potlačou, aby mohol byť vzácnym posolstvom hlavy Cirkvi slovenským rodinám nielen v Roku rodiny, ale kedykoľvek po ňom manželia, či snúbenci siahnu," hovorí riaditeľ SSV Ivan Šulík. Viac TU

8. marec 2022

Rímska diecéza pripravila v rámci príprav na slávenie X. Svetového stretnutia rodín v diecézach Pastoračnú príručku, ktorá je dostupná v piatich svetových jazykoch (taliančina, španielčina, angličtina, portugalčina, francúzština) a od dnes aj v slovenčinePastoračnú príručku v slovenčine si môžete stiahnuť v sekcii "Na stiahnutie"

*Pri slovenskej verzii je zatiaľ dostupná len prvá časť, druhá sa aktuálne pripravuje.

1. marec 2022

Spolok svätého Vojtecha prináša dotlač exhortácie pápeža Františka Gaudete et exsultate - o povolaní k svätosti v súčasnom svete, ktorá je nanajvýš aktuálna v Roku rodiny Amoris laetitia i v kontexte príprav na X. Svetové stretnutie rodín.

Práve z tejto exhortácie vychádza i téma Svetového stretnutia: Rodinná láska - povolanie a cesta svätosti. Je preto vhodnou na katechézu vo farnosti, na stretnutia rodín, na osobnú lektúru kňazov i manželov. Zakúpiť ju je možné v sieti Spolku svätého Vojtecha i v e-shope.

28. február 2022

Podporte vznik štúdiovej nahrávky slovenskej hymny SSR

Slovenská verzia hymny SSR je už na svete. O tom, čo všetko je pre vznik takejto hymne potrebné sa dočítate v rozhovore s autorkou slovenskej verzie Mgr. et Mgr.art. Barborou Brosovou Lipkovou, PhD., dirigentkou chrámového speváckeho zboru La Famiglia.

Ak by ste radi podporili vznik audio nahrávky, kontaktujte nás na rodina@kbs.sk.

Text a noty slovenskej verzie hymny Svetového stretnutia rodín v Ríme, ktorá je určená pre diecézne i farské liturgické slávenia.

18. február 2022Hymna X. Svetového stretnutia rodín so slovenskými titulkami!

Vďaka spolupráci s TV LUX je oficiálna hymna X. Svetového stretnutia rodín už k dispozícii aj so slovenskými titulkami. 

Hymnu so slovenskými titulkami nájdete na You Tube Rady KBS pre rodinu.

14. február 2022

Ako pokračujú katechézy a diecézna príprava na Svetové stretnutie rodín odhalili v pondelok 14. februára v relácii Doma je Doma na TV Lux hostia:

 • Peter Čieško, katolícky kňaz, farnosť Topoľčany
 • manželia Martin a Jaroslava Václavoví, farnosť Topoľčany
                                          ZÁZNAM RELÁCIE

11. február 2022

Originálna talianska verzia hymny SSR bude onedlho otitulkovaná, nájdete ju čoskoro na našom YouTube kanáliPrinášame vám text a noty pre slovenskú verziu určenú pre diecézne i farské liturgické slávenia. Noty pre zbor (viachlasnú verziu) budú k dispozícii onedlho. 

Ak by ste radi podporili vznik audio nahrávky, ktorá by mohla pomôcť najmä amatérskym zborom ale aj propagácii podujatia, spokojne nás kontaktujte e-mailom. Ďakujeme! :)

10. február 2022

V spolupráci s devocionalie.sk sme pre vás pripravili baner a plagát obrazu o. Ivana Rupnika, ktorý je symbolom Svetového stretnutia rodín 2022. 

Baner i plagát môžu slúžiť pre zavesenie v chráme/pastoračnej miestnosti, na katechézu vo farnosti.

Oba produkty je možné si objednať TU.  

9. február 2022


14. februára 2022 o 17. 30 hod. vás pozývame sledovať reláciu Doma je Doma na TV LUX.  Hostia Peter Čieško, katolícky kňaz, Jaroslava Václavová a Martin Václav odhalia ako pokračujú katechézy a diecézna príprava na Svetové stretnutie rodín.

10. január 2022

Rímska diecéza zverejnila v rámci príprav na slávenie X. Svetového stretnutia rodín v diecézach tzv. Pastoračný kit, 44-stranový dokument, ktorého cieľom je pomôcť jednotlivým diecézam v prípravách na nadchádzajúce stretnutie rodín. Je dostupný na oficiálnej stránke stretnutia, slovenský preklad pripravujeme.

Pastoračný kit je možné stiahnuť si v sekcii "Na stiahnutie".

8. január 2022

7 NÁMETOV NA PRÍHOVOR PRE KŇAZA - rámci prípravy na X. Svetové stretnutie rodín v Ríme sme pripravili pomôcku pre kňazov, ktorá môže poslúžiť ako námet/podklad na príhovor. Námety budeme zverejňovať vždy v prvopiatkovom týždni pred nedeľou. Námety vychádzajú zo 7 prípravných katechéz. Na príprave príhovorov sa podieľajú kňazi Spišskej diecézy Mgr. Milan Holík a ThLic. Róbert Neupauer, člen Rady KBS pre rodinu.

Možnosť stiahnuť si 1. príhovor na tému "POVOLANIE A RODINA" nájdete TU.

25. November 2021

Členovia rady pre rodinu KBS boli hosťami relácie Doma je Doma v TV LUX. Predstavili tému X. Svetového stretnutia rodín - Rodinná láska: Povolanie a cesta k svätosti. Na rôzne otázky vrátane: Ako bude vyzerať toto stetnutie? Ako sa budeme môcť zapojiť na Slovensku? odpovedali hostia:

 • Richard Kucharčík - tajomník Rady pre rodinu pri KBS
 • o.Jozef Haľko - člen Rady pre rodinu pri KBS
 • manželia Anna a Emil Kondelovci - členovia Rady pre rodinu pri KBS

                                                                                                                 ZÁZNAM RELÁCIE

30. september 2021

Na tlačovej konferencii naživo vysielanej z Tlačovej kancelárie Svätej stolice bolo predstavené X. Svetové stretnutie rodín.

Prinášame Vám príhovory z tlačovej konferencie od jednotlivých účastníkov v plnom znení:

kardinál Kevin Farrell
kardinál Kevin Farrell

Kard. Kevin Farrell, prefekt Dikastéria pre laikov, rodinu a život 

Angelo De Donatis, generálny vikár Jeho Svätosti pre Rímsku diecézu

Prof. Gabriella Gambino, podsekretárka Dikastéria pre laikov, rodinu a život

Msgr. Walter Insero, riaditeľ Úradu sociálnej komunikácie Rímskej diecézy

Giovanni a Elisabetta Scifoniovci, rodina zastupujúca Rímsku diecézu 

V sále bol prítomný aj Marco Frisina, autor hymny 10. svetového stretnutia rodín, a otec Marko Ivan Rupnik, ktorý namaľoval obraz, symbol podujatia